Hvordan garnproducenter leverer ensartet kvalitet i bulktekstilproduktion

Bestil 200 tons 150D/48F polyester tegnet tekstureret garn, og indkøbsordren vil blive skrevet i kilogram, deniers og leveringsdatoer. Stoffet, der kommer af strikkemaskinen, bedømmes i stedet i skyggebånd, nålelinjer, barré og udbrudshastigheder. Afstanden mellem disse to sæt tal er præcis, hvor en garnproducent enten understøtter ensartet kvalitet eller stille og roligt udhuler den.

300.000 t Årlig filamentgarnkapacitet rapporteret af møllen
20 dage Typisk leveringsperiode efter ordrebekræftelse
/-2 % Fælles lineær densitetstolerance på en bulk DTY-ordre
50 ppm Fugtloft til PET-spån før ekstrudering

Konsekvent kvalitet er et målt bånd, ikke en perfekt prøve

En garnmølle understøtter ensartet kvalitet, når variationskoefficienten (CV) for lineær tæthed, brudstyrke, forlængelse, krympning og farve forbliver inden for et erklæret bånd fra den første pakke af et parti til det sidste, verificeret ved hjælp af metoder som ISO 2060 for lineær tæthed og ISO 2062 for egenskaber med enkelt-ende.

En referenceprøve beviser ét tidspunkt, trukket fra én spindelposition, på én dag. Det kan ikke vise, hvad der sker på pakke 480 af 600, efter otte timers kontinuerlig teksturering, når varmezonen er drevet tre grader, og spin-finish-pumpen har kørt to procent rig. Købere, der vælger en leverandør på prøvekortet alene, vælger et fotografi, ikke en produktionslinje.

Dette er grunden til, at benchmark-systemer såsom USTER Statistics, udgivet af Uster Technologies og brugt som en global reference siden 1950'erne, sammenligner hele-parti-distributioner snarere end enkelte aflæsninger. Spørgsmålet er aldrig "er dette garn godt". Spørgsmålet er "hvor langt bevæger dette garn sig mellem den første og den sidste pakke".

Garnkonsistens: en spinde- og tekstureringslinjes evne til at holde lineær tæthed, brudstyrke, forlængelse ved brud, krympning af kogende vand og farve inden for deklarerede tolerancer fra den første pakke af et parti til den sidste, med alle værdier målt efter konditionering til ISO 139 standardatmosfære (20 /- 2 % relativ luftfugtighed) - 4 °C.

Når det bånd knækker, vises fejlen ikke som en afvist kegle. Det fremstår nedstrøms som barré-striber i et cirkulært strikket panel, nålelinjer i en kædebjælke eller et skyggespring i en beklædningsgenstand, der er skåret fra to forskellige kartoner med samme farvekode.

Fem procespunkter, hvor et bulkløb driver

Bulk-garnkvaliteten bevæger sig på fem punkter: PET-spåntilstand, spin-finish pick-up, træk-tekstureringsvarme og D/Y-forhold, viklingsspænding og pakkeopbygning og farvehåndtering. Hver enkelt har en målbar kontrol, og hver enkelt er billigere at holde end at rette efter forsendelse.

Fem procesvariabler, der flytter garnkvaliteten under bulkproduktion og den kontrol, der holder hver enkelt inde i båndet
Procesvariabel Hvad driver i skala Kontrol, der holder båndet
PET-chip egenviskositet og fugt Indre viskositet, der driver udenfor 0,62 til 0,68 dL/g, eller fugt over 50 ppm, skifter brudstyrken over et helt parti Indgående spån IV testet pr. silo, med tørring holdt under 50 ppm før ekstrudering
Spin finish pick-up Opsamling udenfor 0,30 til 0,60 procent af vægten af fiber skaber statisk, flue og ujævn friktion i nedstrøms teksturering Afslut målt på linje og verificeret gravimetrisk hvert skift
Teksturering af varmelegemetemperatur og D/Y-forhold En afdrift på et par grader ændrer krympning, bulk og forlængelse uden at ændre denier på etiketten Opskrifter låst pr. denier, varmezoner logget pr. spindelposition
Viklespænding og pakkeopbygning Bløde eller bulede pakker smuldrer, fanger knækkede filamenter og stopper højhastighedsstrikkemaskiner Spændingskontrolleret vikling med tæthed og tilspidsning kontrolleres hver fald
Farvehåndtering Skygge glider mellem farvepartier og mellem pakker inden for samme parti Farve målt som Delta E under D65-belysning og holdt på 1,0 eller derunder

Det meste af garndrift er kumulativ snarere end pludselig. En finishpumpe, der kører to procent rig i seks timer, knækker ikke en enkelt filament; det ændrer friktion nok til, at det samme garn strikker med en anden spænding næste morgen. Det er derfor, at time- og per-doff-tjek slår inspektion ved slutningen af ​​partiet.

Brown Series ZN0085 FM Polyester DTY Yarn Brun Series ZN0085 FM Polyester DTY-garn Brun 200D polyester DTY med anti-rynke, fugttransporterende egenskaber og stram farvekontrol til tøj, hjem og tekniske stoffer. Se produkt →

Fra chip til viklet pakke: fem-trins kontrolkæden

Kontrol kører i en fast rækkefølge: spånkonditionering, smeltespinding, tegneteksturering, sammenfletning og vikling, derefter frigivelsestest. Spring målingen over på et trin, og defekten dukker op to trin senere som udbrud, bulkvariation eller skyggedrift.

Spånkonditionering

Tekstilkvalitet PET-chip tørres, indtil den resterende fugt er under 50 ppm, fordi resterende vand hydrolyserer polymeren under smeltning og skærer sejhed på en måde, som ingen nedstrømsproces kan genoprette.

Smeltespinding og bratkøling

Spindetemperatur, pakningstryk og bratkølingslufthastighed bestemmer filamentstrukturen som spundet. Spinfinish påføres med 0,30 til 0,60 procent på vægten af ​​fiber, så garnet overlever tegning og senere strikning uden at generere statisk elektricitet.

Tegn teksturering

Trækforhold, D/Y-forhold og varmelegemetemperatur bestemmer krympning, bulk og forlængelse. Varmeovnsindstillinger sidder typisk mellem 180 og 220 grader C afhængigt af denier og maskine, og de låses pr. recept i stedet for at justeres af operatøren.

Interlacing og vikling

Interlace-niveau, viklingsspænding, pakketæthed og tilspidsning afgør, om keglen vikles rent af med 1.000 meter i minuttet på en strikkemaskine. Pakkeopbygning inspiceres hver afgang, ikke én gang pr. skift.

Udgivelsestest

Hvert parti testes for lineær densitet til ISO 2060, trækegenskaber til ISO 2062, kogende vandsvind og farveforskel, før det frigives til pakning. En masse, der svigter ethvert band, holdes, ikke blandes ind i det næste.

CV-bånd, der almindeligvis er skrevet ind i en 150D/48F DTY-forsyningsspecifikation (illustrative kontrolmål, ikke en garanti for hver maskine)

Forlængelse ved brud, CV 8,0 %
Bryd ihærdighed, CV 6,0 %
Sammenflettet ensartethed, CV 5,0 %
Kogende vandsvind, CV 4,0 %
Lineær tæthed, CV 1,5 %

Mønsteret betyder mere end nogen enkelt bjælke. Lineær tæthed holder normalt tættere end nogen anden egenskab, fordi den måles kontinuerligt på linjen, mens forlængelse og sammenfletning afhænger af mekaniske indstillinger, der slides over en produktionsuge.

Farvekonsistens er en adskilt disciplin fra fysisk konsistens

Farven holdes til Delta E 1.0 eller strammere under D65-belysning, og den er styret af pigmentmåling og farvestof-disciplin snarere end af spinningsfysik. En mølle kan holde udholdenhed inden for to procent og stadig sende en skærm, der læser anderledes under butiksbelysning.

Der findes to ruter, og de har forskellige risici. Stykkefarvning sætter nuancebeslutningen på stofstadiet, hvor en hel rulle kan gå tabt til et dårligt bad. Gennemfarvet filamentgarn, hvor pigment tilsættes før ekstrudering, fjerner farvebadet og dermed lot-to-lot skyggespringet; afvejningen er, at skyggen skal begås på spindingstadiet, i en fast mængde, måneder før beklædningsbestillingen.

Derfor betyder et arbejdsfarveindeks lige så meget som et laboratorium. En struktureret farvekort bibliotek organiseret af farvefamilien lader en køber matche en målprøve til en produktionskode før prøveudtagning, i stedet for at sende en fysisk farveprøve frem og tilbage i tre uger. I praksis er de farvefamilier, der bærer de største gentagelsesvolumener, de neutrale, fordi en nuancemismatch på hvid, beige eller grå viser sig langt tydeligere i den færdige beklædningsgenstand end en mismatch inde i et sæsonbestemt print.

En farvetolerance for Delta E 1.0 under D65 er groft sagt det punkt, hvor to pakker med den samme farvekode stopper med at læse som forskellige nuancer for et trænet øje. Under den tærskel er forskellen instrument-synlig; over den er den kundesynlig.

Sporbarhed fuldender løkken. Hvis der kommer en skyggeklage med en pakkekode, kan møllen spore tilbage til spånsiloen, spindepositionen, tekstureringsmaskinen og testregistreringen for det pågældende parti. Uden en partikode trykt på kartonen, ender undersøgelsen ved lagerdøren.

Blue Series ZB0118 350 Polyester DTY Yarn Blue Series ZB0118 350 Polyester DTY-garn Blå 350D polyester DTY med 72F, dual-heat teksturering og højtryksfarvning til sportstøj, polstring og industriel brug. Se produkt →

Stretchstoffer tilføjer en anden kontrolløkke: elastankernen

Luftbeklædt garnkvalitet afhænger af kernetræk, omviklingstæthed og afspænding, og accepttesten er strækgenvinding efter gentagen forlængelse i stedet for en enkelt forlængelsesaflæsning. En konstruktion med en 20 til 70 denier elastankerne omviklet af tekstureret polyesterfilament opfører sig anderledes end en almindelig DTY med samme lineære tæthed.

Kernen er kilden til mest variation. Hvis trækforholdet bevæger sig mellem spolerne, flyttes genopretningen med det, og stoffet mister form efter den første vask i stedet for efter den tredivte. Skeden betyder også noget: Interlace-niveau og omviklingstæthed afgør, om elastanen forbliver dækket under strikning, og om der vises løkker ved nålen.

  • Kernetrækforhold holdes inden for et smalt bånd, så genvindingen ikke glider mellem spoler af en størrelsesorden
  • Indpakningstæthed og interlace-niveau målt på pakken, ikke bedømt ud fra en håndprøve
  • Afspændingstid efter belægning kontrolleret, fordi garn, der er viklet for varmt, bliver ved med at krympe inde i det færdige stof
  • Genopretning testet efter gentagne forlængelsescyklusser i stedet for én forlængelsesfigur

For sømløst aktivt beklædning og medicinske kompressionsstrømper er acceptkriteriet normalt restitution efter cykling snarere end strækprocenten på etiketten. Et garn, der strækker sig til 180 procent, men vender tilbage til 118 procent, er ikke et strækgarn; det er et garn der strækker sig én gang.

Air Covered Spandex Polyester Yarn White/Black Air Covered Spandex Polyester Garn Hvid/Sort Luftbeklædt spandex-kerne med polyester DTY-betræk i hvid/sort, der tilbyder elastisk genopretning, momentfri ydeevne og glat dækning til aktivt beklædning og stretchdenim. Se produkt →

Bestilling af 50 tons ad gangen: de tal, der skal holde

Store ordrer står eller falder på tre tal: årlig kapacitet, forpligtet leveringstid og prøve-til-bulk-aftalen. Zhejiang Hengke Textile Technology Co., Ltd. (Hengke Textile), baseret i Hangzhou, rapporterer en årlig kapacitet på over 300.000 tons og en typisk leveringsperiode på 20 dage efter ordrebekræftelse, understøttet af et internt testlaboratorium og lagerkapacitet til bulklagring.

Kapacitet hjælper kun, hvis de nuancer og benægtere, du har brug for, allerede kører. En 300.000-tons linje, der skal omplanlægges til en enkelt 3-tons farve, er langsommere end en mindre mølle, der kører den farve kontinuerligt. Når en køber afgiver en ordre på 50 tons, er det praktiske spørgsmål, hvor mange produktionsbatches ordren vil blive opdelt i, fordi skyggedrift sker ved batchgrænser, ikke inde i en batch.

En leveringsaftale, der understøtter konsistens i praksis, indeholder fem klausuler, og de koster ikke noget at skrive før ordren:

  1. Denier og filamentantal angivet som nominel plus tolerance, med testmetoden navngivet (ISO 2060 for lineær tæthed, ISO 2062 for trækstyrke).
  2. CV-bånd for lineær tæthed, sejhed, forlængelse og krympning, angivet pr. parti i stedet for pr. prøve.
  3. Farvetolerance udtrykt som Delta E under et navngivet lysstof, med grænsen angivet numerisk.
  4. En prøveudtagningsplan, der navngiver, hvor mange pakker pr. beholder, der skal testes igen af ​​køberen, og under hvilke betingelser.
  5. En batch-kontinuitetsklausul: Hvis en ordre er opdelt på tværs af batcher, leverer møllen batch-opdelingen og beholder bevarede prøver af hver.

Konsistens er ikke en kvalitetsafdelings output. Det er en købsbeslutning, der allerede er truffet i det øjeblik, tolerancebåndet er skrevet ind i ordrebekræftelsen, fordi møllen vil holde det bånd, køberen forpligter sig til og intet strammere.

Praktisk indkøbsnote: den hurtigste måde at verificere en leverandør på er at anmode om frigivelsestestdata fra et afsendt parti, ikke fra en laboratorieprøve. Spørg efter råværdierne pr. pakke og partigennemsnittet. En leverandør med et rigtigt band kan producere den plade inden for en dag; en leverandør, der kun har et prøvekort, kan slet ikke fremstille det.

Spørgsmål købere stiller, før de skalerer en garnordre

Hvilket CV-niveau skal en bulk DTY-ordre specificere?

Start fra din egen procesevne og skriv bandet baglæns. For de fleste cirkulære strikkeprogrammer er et brugbart kommercielt udgangspunkt lineær densitet CV på eller under 2,0 procent, brudstyrke CV på eller under 6,0 procent og farve Delta E på eller under 1,0 under D65. De nøjagtige tal bør angives pr. denier fra møllens egne frigivelsestest-registre, fordi et 75D/72F-garn og et 300D/96F-garn ikke har samme CV. En leverandør, der ikke vil vise data på partiniveau for den specifikke denier, du køber, har ikke testet det på denier.

Hvor mange pakker skal testes for at bevise konsistens?

Prøve ved partigrænsen, ikke i midten. En praktisk plan tester seks til ti pakker pr. beholder, tegnet fra starten, midten og slutningen af produktionskørslen, konditioneret til ISO 139 (20 /- 2 grader C, 65 /- 4 procent relativ luftfugtighed) i mindst fire timer før testning i henhold til ISO 2060 og ISO 2062. Værdier fra den første og sidste pakke af samme serie, er den mest informative inden for samme serie, hvis de stemmer overens: stabil.

Kan en 20-dages leveringsperiode holde for en 100-tons ordre?

Det kan det, når nuancerne og benægterne allerede er i rutineproduktion, fordi begrænsningen er planlægning snarere end maskinhastighed. En operation, der løber over 300.000 tons årlig filamentkapacitet og holder lager på sit eget lager, kan sende en gentagelsesordre omkring 20 dage efter bekræftelse. Vinduet strækker sig, når en farve skal matches fra bunden, eller når en ordre skal deles på mere end tre produktionsbatcher, da hver ny batch skal have sin egen frigivelsestest før pakning.

Er gennemfarvning af garn eller stykfarvning mere konsekvent til store programmer?

Gennemfarvet filamentgarn er mere konsistent i volumen, fordi pigment trænger ind før ekstrudering, og nuancen fikseres på polymerstadiet i stedet for i et farvebad. Afvejningen er forpligtelse: farven skal vælges tidligt og købes i definerede mængder, typisk ved lodtrækning, og det er ikke økonomisk at genfarve en nuance, du ikke kan lide. Stykkefarvning tillader senere ændringer, men introducerer en variabel pr. bad, og et bad, der driver af Delta E 1.5, vil ikke blive opdaget, før rullen når inspektion.

Uanset hvilken rute du vælger, skal du rette prøveudtagningsplanen, lyskilden og Delta E-grænsen i indkøbsordren. Disse tre linjer bestemmer mere af det endelige stofudbytte, end prisen pr. kilogram gør.

For købere, der ønsker at tjekke farvetilgængeligheden, før de åbner en teknisk diskussion, er farvefamilierne i kvalitetskontrol kontrolpunkter for polyester DTY gennemgå testsekvensen, der ligger bag hver partiudgivelse.